Rize Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Tarihi yapılarına ve özellikle doğal güzelliklerine doyamayacağınız Rize Çamlıhemşin gezilecek yerler açısından çok zengin bir ilçe.

Sürekli yağış alan bölgeyi gezmek için en ideal zaman ilkbahar ve yaz mevsimidir diyebiliriz. Bunaltıcı derecede yüksek hava sıcaklıkları olmadığı bir havada ve ağaçların gölgesinde gezerek günü tamamlayabilirsiniz.

Rize Tarihi Eserleri ve Doğal Güzellikleri

Zil Kale

Rize kalesinden sonra bölgenin en büyük ikinci kalesi ZiI Kale. Birinci dereceden arkeolojik sit alanıdır. Fırtına Deresi’nin batısında yer alan tarihi kale dere yatağından yaklaşık 100 metre yükseklikte. Çamlıhemşin turistik mekanları denildiğinde başları çeken yapılar arasındadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Çadır kamplarına, yayla yerleşimlerine ve buzul göllerine ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın büyük kısmı Çamlıhemşin ilçesinde yer alıyor fakat Erzurum ve Artvin’e ulaşan yerleri de vardır. Milli park alüvyon ormanlar, Alpin çayırlıklar, çalı toplulukları, yaşlı ormanlar, güncel buzullar ve oluşturduğu şekiller ile yörede yüzyıllar içinde oluşan otantik kırsal hayatın koruyucu yuvasıdır.

Ayder Yaylası

Ünü Rize’de kalmayıp yerli ve yabancı pek çok turistin yoğun ilgisini çekmeyi başaran Ayder Yaylası. Sağlık, doğa, yeşillik denince akla ilk gelen yerler arasında Ayder Yaylası vardır. Burada yerleşimin ilk belirtileri 13.asırda ortaya çıkmıştır. 12 ay boyunca ziyaret edebileceğiniz yaylada oteller ve kaplıcalar ve birçok turistik mekan mevcut. Doğa sporlarına ilgi duyuyorsanız trekking ve rafting için de burayı tercih edebilirsiniz.

Pokut Yaylası

Rize’nin güneyinde, Fırtına Deresi ve Hala Deresinin oluşturduğu vadiler arasında bulunan yayla, orman üst sınırı civarında 2032 metre yükseklikte yer alıyor. Pokut Yaylası’nın en önemli zenginliklerinden biri, normalde 1800 metreden sonra ağaç türlerinin yetişmemesine rağmen burada ağaç yetişmesi. Pokut oldukça ağaçlık ama bu yükseklikteki diğer yerlerde ağaç türüne rastlanılmıyor. Yaylaya arabayla ve yaya olarak ulaşım yapılabiliyor.

Rize Çamlıhemşin konaklama yerleri tercihlerinde, tüm ziyaretçilerimizin memnuniyetle ayrıldığı  Çamlıhemşin Nani Butik Otel Bungalov.

Tamamı ahşaptan yapılan otelimizde, nehir manzaralı 10 oda ve 5 bungalov ev yer alıyor. Ayder Yaylası ile Pokut Yaylası, Huser Yaylası, Gito Yaylası ve diğer yaylalara yakın bir konumdadır. Bölgedeki gezebileceğiniz yerlerin orta noktasında ve avantajlı bir konumda yer alıyor.

Geç kalmadan rezervasyon yaptırabilmek için dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap