ÇAMLIHEMŞİN

Çamlıhemşin, etimolojik incelemeler sonunda ismini Lazcada ‘’maden, ılıca, kaplıca’’ kelimelerinden aldığı tespit edilmiş güzide bir ilçedir.

Eski adı Vicealtı’dır. Doğu Karadeniz’de bulunan bu ilçenin sınırları, Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin, İspir, İkizdere ve Yusufeli ilçeleridir. Çamlıhemşin Rize İlinin 11 ilçesi içinde gerek toplam ilçe nüfusu gerekse merkez nüfusu bakımından en küçüklerindendir. İlçe kilometrekareye 16 kişilik nüfus yoğunluğu ile ilin tenha ilçelerinden biridir.

İlçenin içerisinde gezebileceğiniz birçok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Tar Deresi Şelalesi, Zil Kalesi, Palovit Şelalesi, Ayder Yaylası, Fırtına Deresi, Fırtına Vadisi ve çok daha fazlası sizi bekliyor.

Çamlıhemşin, 885 kilometrekarelik bir alanı kaplamakta ve bu alanın %80’i orman, tepelik alanlardan oluşmaktadır. Bu çevrede, arazinin fiziki konumunun hayvanlar için yeterli beslenmeye elverişli değildir. Bu nedenle hayvanların daha iyi beslenmesi için yaylalara çıkılır. Onlardan hayvansal ürünler (süt, yoğurt, peynir, süzme, lor, kaymak, yağ,) elde edilir.

Ama günümüzde yörede çay tarımının yaygınlaşması sonucu köylerdeki araziler çay bahçelerine dönüştürülmüş, hayvancılık azalmıştır. Bundan dolayı yaylacılık önceki önemini yitirmeye başlamıştır. Ve ilçe daha çok tatil ve turizm amaçlı kullanılmaya başlamıştır.

Çamlıhemşin Yaylaları
Amlakit Yaylası / Salmistal yaylası / Lodoçur yaylası
Palokçur Yaylası/Avusor yaylası/Büyük yaylası
Çeymaçur Yaylası/Haçivanag yaylası
Elevit Yaylası
Hazindak Yaylası/Huser yaylası/Çiçekli yaylası
Kavrun Yaylası/Koçdüzü  yaylası/Verçenek yaylası
Palovit Yaylası
Pokut Yaylası
Tirovit Yaylası
Ayder Yaylası
Sal Yaylası
Bölgede bulunan birçok tur, otellerin düzenlediği büyük geziler ile tüm yaylaları görme imkanına sahipsiniz.

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde göz ardı edilemeyecek derecede benzersiz imkanlara sahip olan konumu ile otelimiz, Çamlıhemşin’in Yağmurlu Mahallesinde bulunmakta. Fırtına Deresi’nin yanında, derenin sesleriyle iç içe bir tatil yapmak isteyenler için en uygun ambiyans Nani Otel.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap