Rize Rafting

Macerayı ve doğayı sevenlerdenseniz ekstrem sporlardan biri olan rafting sizi Rize Fırtına Deresi’nde bekliyor.

İngilizce ’de ‘’sal’’ anlamına gelen ‘’raft’’ kelimesinin spor dalına evrilmiş hali ‘’rafting’’ tir. Hızlıca akan suya karşı devrilmemek için harcanan efor ile eğlencenin zirvesinin yaşandığı bir aktivitedir.

Minimum  4, maksimum 12 kişilik olan ekip, botta yerlerini alarak kürek çeker. Ekibi rehber yönlendirir. Rehberin ön tarafta yer alması botun kayalıklara çarpmasını önlemek için önceliği olan bir kuraldır.

 

Rize Rafting Yerleri

Rize Çamlıhemşin ilçesinde rafting için biçilmiş kaftan olan Fırtına Deresi’nde 3 adet parkur var. Suyun akışı ve suyun derinliği rafting heyecanını katlamak için ideal.

 

Rize Fırtına Deresi Rafting Zorluk Derecesi

Rafting alanında 6 kademeli zorluk derecelendirmesi mevcuttur.

  1. Nehir zorluk derecesi: Tecrübesiz insanlar ve çocuklar için akıntı bulunmayan sabit sularda yapılır.
  2.  zorluk derecesi: Geniş geçişler olan, hızlı sularda yapılır.
  3. Nehir zorluk derecesi: Engeller ve kayalar bulunan hızlı nehir sularında yapılır.
  4. zorluk derecesi: Yüksek hızla akan nehir, dalga boyları yüksektir. Türbülanslı akımlardan geçilmesi olasıdır, tecrübeli kişiler yapabilir. Rehber ve deneyim gerektirir.
  5. Nehir zorluk derecesi: Şiddetli dalgalar, arka arkaya gelen engeller, dik ve yüksek kayalar ve daha fazlası ile büyük tecrübe ister.
  6. Nehir zorluk derecesi: Rafting yapılmayacak kadar tehlikelidir.

 

Rize Rafting Fiyatları

Adrenalin severler için en çok Mayıs ayında tercih edilen rafting, Fırtına Vadisi’nde öncelikle eğitimleri ile rehber eşliğinde 40-50dklık seanslarla yapılır. Bu kısa ama heyecan dolu macera için ayırmanız gereken bütçe 90-150TL arasındadır.

 

 

İlginizi çekebilir

Yorum Yap