Zipline

Karadeniz’de ve bölgenin en güzide illerinden biri olan Rize içinde özellikle gençler tarafından tercih edilen yaygın sporlardan biri olan zipline nedir? Gelin birlikte araştıralım. 🙂

Yüksek bir yerden daha alçak bir yere doğru iplerle veya çelikten yapılmış halatlar ile kayılarak yapılabilecek ekstrem bir spordur.

Harness diye de bilinen bir emniyet kemeri giyerek yer çekiminin ve ağırlığınızın etkisiyle, yüksek yerden alçak yere doğru halat üzerinde yer değiştirirsiniz. Halata bağlanan makara yardımıyla hızlanma sağlanır. 350-400m aralığındaki bir zipline üzerinde 60km’ye varan bir hız elde edilmesi olasılıklar dâhilindedir.

Dünyanın en uzun zipline parkuru Güney Afrika’dadır ve tam 2km uzunluğundadır. Türkiye’nin en uzun zipline parkuru ise Antalya’da Göynük Kanyon’unda bulunur.

Peki Rize Çamlıhemşin ziyaretinizde zipline yapma şansınız var mı? Tabi ki evet.

Çamlıhemşin Fırtına Vadisi ve ünlü turizm merkezi Rize Ayder Yaylası’nda bulunan kişiler, zipline yaparak  adrenalini doruklarda yaşadıkları müthiş deneyimler elde eder.  75 metre yükseklikte, 160 metre uzunluktaki alanda ekstrem spor severler doğal güzellikleri yukarıdan görme imkanı buluyor.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap