Zilkale

Rize Çamlıhemşin Zilkale hakkında bilgi arayanlar tam yerine geldi! Zilkalenin tarihçesi ve ayrıntıları yazımızda.

Zilkale Tarihçesi

Trabzon İmparatorluğu zamanında Kommenoslar tarafından yapıldığı düşünülen tarihi güzellik Rize Zilkale.

Kale-i Bala, Ciha Kale gibi kalelerin ve İspir’e uzanan Orta çağın yaygın kervan yolunun güvenliğini sağlıyor oluşu nedeniyle bütün dönemlerde askeri faaliyetler için kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin fethi sonucunda kalenin adı “Kale-i Zir” olmuştur.

 

Zilkale Hakkında Genel Bilgiler

Çamlıhemşin’e uzaklığı 12 km olan kale, Fırtına Deresi yamaçlarında konumlandırılmıştır. Rakımın 750m oluşu ve dere yatağı ile arasındaki yükseklik farkının 100m oluşu onu önemli bir savunma hattı haline getirmiştir. 8 burç ve 1 gözetleme kulesinden oluşan yapıda müthiş manzaralar da mevcuttur.

Pazar ilçesinin 8 km sonrası Çamlıhemşin yol ayrımından 22 km ilerleyerek Çamlıhemşin’e ulaşın. Çamlıhemşin’den Ayder Yaylası’na girmeden yolu takip edin ve bu şekilde Mollaveyis’e ulaşabilirsiniz. Dereden gelen yolun yükseldiğini göreceksiniz biraz daha ilerleyin ve kale tüm ihtişamı ile karışınızda olacak.

Zilkale, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi içerisinde yer alıyor.  Yaz döneminde ağırladığı 400.000’i aşkın turist sayısı ile sayısız insanı kendine hayran bıraktığını kanıtladı.

ZİLKALE’DE KONAKLAMA

Konaklamanın yanı sıra Zilkale çevresinde çay ve kahve keyfi yapacağınız kafeler de bulunuyor. Ama böylesine çok doğal güzelliğin bulunduğu bu yöreyi asla günübirlik gezmemenizi öneririz. Çevrede Zilkale’ye yakın butik oteller bulunuyor. Bungalov evler çevrede çok yaygın. Nani Butik Otel Bungalov’daki fırsatlara mutlaka göz atın.  Delüks Aile Odaları, Butik otel odaları, Bungalov evleri ve Fırtına Deresi’ne komşu manzaralı odaları ile unutulmayacak bir tatil için ilk rezervasyonunuzu yapın.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap