Pokut Yaylası

Yaylaları ile ünlü Rize’nin, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası, konumu ve görüntüsü ile ülkemizin en özel tabiat değerlerinden biri. Kaçkar Dağları üzerinde 2 bin metrenin üzerinde bir rakıma sahip olan yayla, özellikle son dönemde yoğun ziyaretçi ağırlıyor.

Pokut Yaylası Nerede?

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Karadeniz yayla yollarından ötürü ilçeden buraya ulaşmak yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Çok sayıda geleneksel yayla tipi ahşap eve sahip olan yaylanın manzarası ise etkileyici. Öyle ki, son dönemde yaylayı görmek bu manzaraya karşı kahvaltı yapmak için binlerce kişi buraya gelmeye başladı.

Pokut’un hemen karşısındaki yayla ise Sal Yaylası.. İki yayla birbirine o kadar yakın ki çoğu zaman aynıymış gibi görülür. Pokut ve Sal Yaylaları ilk zamanlar mera olarak hizmet yapardı. Bahar ayında havyanlar bir süre burada otlatılıp daha sonra yukarıdaki Samistal Yaylası’na çıkılırdı. Yaylada günümüzde hayvancılık pek yapılmıyor. Şehirde yaşayan insanlar ancak tatil için yayladaki evlerine geliyorlar.

Pokut Yaylası Özellikleri

Pokut’un en belirgin özelliklerinden biri bozulmamış bir yapıya sahip olması. Burada evi olan yöre halkı arazi satışına ve ev yapımına kesinlikle müsade etmiyor. Bu nedenle yayla doğallığını ve bütünlüğünü korumaya devam ediyor. Pokut’a adımınızı ilk attığınızda yayla etkisi ve havasını hissetmeniz de bu bütünlükten kaynaklanıyor.

Adı Ermenice’de ‘Rüzgar Alan Vadi’ anlamına gelen Pokut Yaylası’nın güney sırtında yer alan evler, bulutların üzerine çizilmiş tablo gibi. Özellikle sisli günlerde bu manzara eşsiz bir görüntü meydana getiriyor. Pokut Yaylası, Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köyleri tarafından kullanılıyor. Köylüler genelde yaz dönemi yaylaya çıkıyor. Pokut Yaylası, doğa yürüyüşü ve dinlenme için Türkiye’nin en ideal alanlarından biri. Yayla çevresinde çok çeşitli bitki ve ağaç türleri var. Yaylada yaklaşık 80 ahşap ev mevcut. Evlerin çoğu 200 yaşın üzerinde.

Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Yaylada turistik ihtiyaca yönelik mekanlar, kafe-lokanta ve konaklama tesisleri de mevcut. Toplu taşıma aracı bulunmuyor. Otomobilinizle yaylaya ulaşmak da biraz zahmetli. Aracınızın arazi tipi ve altının yüksek olmasında fayda var. Özellikle yaz döneminde yerel tur şirketleri Pokut Yaylası’na tur düzenliyor. Ayrıca Çamlıhemşin’deki Nani Butik Otel gibi bazı otellerde misafirlerine yayla turu yapıyor.

 

İlginizi çekebilir

Yorum Yap