Karadeniz Tatilinde Mutlaka Yemeniz Gereken Lezzetler

Karadeniz Tatilinde Mutlaka Yemeniz Gereken Lezzetler

Karadeniz tatili, özellikle sonbahar ve yaz aylarında sıklıkla talep gören tatil türleri arasında yer alıyor. Karadeniz tatilinde mutlaka yemeniz gereken lezzetler içerisinde yer alan tatları deneyimlemeniz, benzersiz bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Yaylaları ile meşhur Karadeniz’de, çok özel manzara eşliğinde birbirinden benzersiz lezzetleri tatmak olanaklı. Trabzon pidesi, hamsi pilav, hamsi buğulamanın yanı sıra fasulye kavurması, Karadeniz lahana çorbası; Karadeniz’de tadına bakılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. İşte sizler için Çamlıhemşin’de gezilecek yerler üzerinden yemeniz gereken lezzetleri paylaşıyoruz..

Trabzon Pidesi

Lezzeti ile ziyaretçileri büyüleyen Trabzon pidesi, Karadeniz’deki yöresel yemeklerden bir tanesi. Türkiye’nin pek çok yerinde büyük bir maharet ile yapılan pide, Karadeniz’de ayrı bir lezzet kazanır. 15. yüzyıldan beri Anadolu’da pişirilen bu lezzet; Karadeniz tatilinde mutlaka yemeniz gereken lezzetler içerisinde kendisine çok özel bir yer ediniyor. Çoğunlukla soğan, kıyma, domates karışımı gibi malzemelerle hazırlanan pidenin tadına bakmadan Karadeniz gezintinizi sonlandırmamalısınız.

Hamsi Pilav

Karadeniz’e özgü bir diğer lezzet ise hamsi pilavdır. Trabzon ve Rize olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nin pek çok yerinde yapılan bu lezzet, hamsinin yer aldığı benzersiz bir lezzet. Hamsi, pirinç, çam fıstığı, soğan ve çeşitli baharatlarla hazırlanan yemek; Karadeniz’in muhteşem manzarası eşliğinde yenilecek türdün.

Hamsi Buğulama

Karadeniz tatilinde mutlaka yemeniz gereken lezzetler içerisinde yer alan hamsi buğulama, hamsinin yer aldığı benzersiz lezzetlerden bir diğeri. İnce ve halka şeklinde kesilmiş soğan, havuç, hamsi gibi malzemelerle hazırlanan hamsi buğulama; Karadeniz yöresel yemekleri arasında kendisine çok özel bir yer ediniyor.

Karadeniz Usulü Kuru Fasulye

Kuru fasulye, birçok kişinin beğendiği lezzetlerden bir tanesi. Türkiye’nin birçok bölgesinde yapılan kuru fasulyenin Karadeniz usulü de mevcut. Fasulye, şeker gibi malzemelerle hazırlanan kuru fasulye fırında pişiriliyor. Karadeniz usulü kuru fasulye, İspir fasulyesi kullanılarak pişiriliyor. Karadeniz gezinizde mutlaka yanında birkaç turşu ile bu lezzetin tadına bakın!

Karadeniz Lahana Çorbası

Karadeniz lahana çorbası, çok sağlıklı ve lezzetli çorbalardan biri olarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Karalahananın kullanıldığı Karadeniz lahana çorbası, birçok malzeme kullanılarak hazırlandığı için doyurucu bir niteliğe sahip. Eğer kendinizi çok aç hissediyorsanız Karadeniz usulü lahana çorbasını deneyimleyebilir, benzersiz bir lezzeti deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

Fasulye Kavurması

Birçok kişinin bildiği ve lezzeti ile büyüleyen fasulye kavurması, Karadeniz tatilinde mutlaka yemeni gereken lezzetler arasında kendisine çok özel bir yer ediniyor. Taze fasulye ile hazırlanan bu lezzet, doyurucu olması nedeniyle Karadeniz gezilerinin vazgeçilmezleri içerisinde yer alıyor. Soğan ve sarımsağın da yer aldığı fasulye kavurması, muhteşem bir manzara eşliğinde yenmesi gereken lezzetlerden bir tanesi.

Akçaabat Köftesi

Karadeniz gezintinizin çok daha anlamlı ve özel bir hal almasını istiyorsanız Akçaabat köftesini deneyimlemelisiniz. Sarımsak, tuz, karabiber, kıyma ve daha pek çok malzemenin bir araya geldiği Akçaabat köftesi hem oldukça doyurucu hem de çok özel bir lezzete sahip. Sağlıklı bir içeriğe sahip olmasından dolayı Karadeniz’de sıklıkla tüketilen bu lezzet, günün yorgunluğunu atmanızı sağlayacak. Muhteşem bir manzara eşliğinde Akçaabat köftesini deneyimleyebilir, çok lezzetli bir akşam yemeği ile günü en özel şekilde sonlandırabilirsiniz.

Kuymak – Mıhlama

Karadeniz tatilinde mutlaka yemeniz gereken lezzetler içerisinde yer alan kuymak diğer adıyla mıhlama, tadına bakılması gereken yemekler arasında bulunuyor. Aslında farklı bölgelerde de yapılan kuymak, kolot peyniri kullanılarak Karadeniz gezilerinin çok daha benzersiz bir hal almasına katkıda bulunuyor. Mısır unu, bolca tereyağı ve kolot peynirinin bir araya gelmesiyle oluşan kuymak; peynirin benzersizliğini bünyesinde taşıyor. Bu nedenle Karadeniz gezintinizi kuymak yemeden sonlandırmamalısınız.

Bütün bu lezzetleri Çamlıhemşin Bungalov Otel‘ de tatilinizin tadına vararak deneyebilirsiniz. Fırtına Vadisi Bungalov evlerinde doğanın içinde huzurlu bir şekilde konaklayabilir jakuzili odalarda rahatlayabilirsiniz. Ayrıca aktivitelere katılarak tatilinizde eğlenceli bir anılar yaşayabilirsiniz..

Bir önceki yazımıza https://naniotel.com/camlihemsin-hakkinda-bilinmeyenler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Yorum Yap